Nieruchomości
Pośrednictwo i biura nieruchomości

Najważniejsze cechy pośrednika nieruchomości

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to profesja łącząca w sobie różne dziedziny i wymagająca różnorakich predyspozycji. Przecinają się tu takie dziedziny jak prawo, budownictwo, administracja czy finanse, a do tego w zależności od specyfiki danego zlecenia czy etapu współpracy pośrednik musi się wykazać różnymi cechami osobowościowymi czy umiejętnościami takimi jak komunikatywność, wytrwałość, pomysłowość, umiejętność negocjacji czy też dobra organizacja czasu. Wybierając pośrednika nieruchomości, który ma w pełni zająć się danym zleceniem jesteśmy w stanie zweryfikować tylko część cech, a wielu nie potrafimy nawet dostrzec tym bardziej jeśli nie wiemy na jakich cechach w ogóle powinniśmy się skupić. Niniejszy artykuł może być pomocny osobom, które zdecydowały się na współpracę z pośrednikiem nieruchomości i rozpoczynają poszukiwania konkretnego biura nieruchomości.

Jaki powinien być pośrednik nieruchomości?


Zakres konkretnych cech i umiejętności pośrednika może się różnić w zależności jak podejdziemy do sprawy. Można bowiem pewne cechy sformułować bardzo ogólnym pojęciem, które zawiera inne, pomniejsze. Można też wyszczególnić każdą najdrobniejszą cechę. Ponadto, można stwierdzić, że nie ma jednej listy cech, które będzie posiadał każdy pośrednik. Należy zatem wybrać te, które są dla nas najistotniejsze z naszej perspektywy i charakterystyki zadania, które chcemy pośrednikowi zlecić. Część cech, takich jak na przykład uczciwość będzie oczywiście uniwersalna, lecz jest również wiele tych, które dla jednych mogą być kluczowe, a dla innych mieć znaczenie marginalne. A zatem, pośrednik nieruchomości powinien odznaczać się:

  • Uczciwością – wspomniana już cecha jest absolutną podstawą, gdyż powierzając swoją nieruchomość pośrednikowi klient wykazuje się zaufaniem, a w tym zawodzie zaufanie stanowi fundament w budowaniu profesjonalnego wizerunku.
  • Wiarygodnością – jest to cecha powiązana z uczciwością, lecz przejawia się w nieco inny sposób. Ważne jest, aby wywiązywać się ze wszystkich zobowiązań. Klienci muszą czuć się bezpiecznie współpracując z pośrednikiem. Cecha ta przejawia się również w transparentności działań pośrednika. Oznacza to stały i intensywny kontakt z klientami, informowanie ich o podjętych krokach w toku współpracy tak, aby wiedzieli oni ile pracy w ich imieniu wykonuje pośrednik.
  • Odwagą – nowoczesne pośrednictwo nieruchomości na mocno rozwiniętym rynku wymaga często podejmowania szybkich i trudnych decyzji tak, aby jak najszybciej i najsprawniej doprowadzić do transakcji z korzyścią dla sowich klientów. Dotyczy to również rozwiązań stosowanych podczas prezentacji czy promocji nieruchomości.
  • Odpowiedzialnością – odwagi nie należy mylić z bezmyślnością, a więc mimo pewnego ryzyka decyzje podejmowane przez pośrednika muszą być przemyślane. Częściowo ta cecha spełniona jest przez fakt, że każdy pośrednik nieruchomości posiada obowiązkową polisę OC, która w razie problemów zabezpiecza dobro klientów.
  • Kreatywnością – ta cecha przydaje się w wielu różnych sytuacjach czy to podczas przygotowywania strategii marketingowych czy też samej prezentacji nieruchomości czy również podczas wielu różnych problemów prawnych, technicznych lub organizacyjnych. Kreatywność może być często bardziej pożądaną cechą u pośredników nieruchomości niż doświadczenie. Doświadczony pośrednik działa według utartych schematów, które w dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości mogą po pewnym czasie przestać działać. Kreatywny pośrednik nieustannie obserwuje sytuacje, aby szybko dostosować się do nowych realiów.
  • Komunikatywnością – ta cecha może zawierać kilka innych takich jak na przykład inteligencję emocjonalną, która pozwala odpowiednio rozpoznać potrzeby klientów i wczuć się w ich sytuację. To z kolei pomaga wybrać najlepsze oferty czy strategie działania podczas sprzedaży nieruchomości. Komunikatywność to również umiejętność w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów, umiejętności negocjacyjne czy perswazja. Należy się zastanowić czy pośrednik, który nie do końca przekonuje nas do swojej osoby i oferty będzie w stanie odpowiednio zarekomendować innym naszą nieruchomość?
  • Dobrą organizacją – dotyczy to organizacji czasu pracy czy też koordynacji wielu spraw jednocześnie. Praca pośrednika nieruchomości może wykazywać się nieregularnymi wzrostami i spadkami spraw do załatwienia w zależności od sytuacji rynkowej czy kwestii indywidualnych.
  • Gotowością do rozwoju – zmiany wpisane są w pośrednictwo nieruchomości. Dotyczy to zmian w prawie i przepisach, rozwoju technologicznego i nowych możliwości, które ze sobą niesie, zmiany oczekiwań i potrzeb klientów, itd. To wszystko powoduje, że pośrednik musi stale się dokształcać, szkolić i rozwijać na różnych polach, aby być na bieżąco i móc świadczyć swoje usługi na jak najwyższym poziomie.
  • Wiedzą – dotyczy to znajomości prawa przynajmniej w zakresie bezpośrednio związanym z obrotem nieruchomościami, znajomości etyki pośrednika, znajomości charakterystyki nieruchomości czy też w końcu wiedzy dotyczącej samego rynku nieruchomości, zmieniających się trendów, potrzeb klientów, itd. Wiedza zatem przydaje się nie tylko podczas współpracy z klientami, ale także w toku prowadzenia własnego biura nieruchomości.

Jak zostało wspomniane na początku, dokładny zestaw cech i ich liczba może zależeć od podejścia, gdyż w powyższym zestawieniu niektóre cechy są dość ogólne i można byłoby wyodrębnić z nich jeszcze inne, pomniejsze, lecz równie ważne. Szukając odpowiedniego biura czy pośrednika nieruchomości klienci nie zawsze są w stanie ocenić czy pośrednik, z którym w danym momencie rozmawiają faktycznie posiada wszystkie te cechy. Wiele z nich można dostrzec bezpośrednio podczas rozpoczętej współpracy. Po więcej informacji dotyczących rynku nieruchomości, pośrednictwa czy też różnego rodzaju spraw związanych ze sprzedażą lub zakupem nieruchomości również bez pomocy pośrednika zapraszamy na blog w witrynie https://proneo-nieruchomosci.pl Znalezienie niezawodnego agenta nieruchomości może być wymagającym zadaniem, któremu należy poświęcić trochę uwagi, lecz kiedy już się to uda możemy zaoszczędzić czas, a także uniknąć niepotrzebnego stresu związanego ze sprzedażą nieruchomości na własną rękę. Warto zatem zapoznać się z choćby podstawowym zbiorem cech i umiejętności kompetentnego pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Artykuł sponsorowany


biuro nieruchomości pośrednik nieruchomości agencja nieruchomości pośrednictwo nieruchomości agent nieruchomośći

Nieruchomości

Nasza platforma to eleganckie i ekskluzywne centrum informacji dla tych, którzy poszukują wyjątkowych domów, apartamentów i posiadłości. Przejrzyj najnowsze oferty nieruchomości premium, znajdź inspiracje dotyczące designu wnętrz, przeczytaj ekspertyzy rynku nieruchomości i dowiedz się, jakie są najnowsze trendy w branży.